Mustafa Akdağ

"Sosyoloji. Tarih. Freelance tasarım."

Prof. Dr. Mustafa Akdağ – Türkiye’nin İktisadî ve İçtimaî Tarihi

Prof. Dr. Mustafa Akdağ - Türkiye'nin İktisadi ve İçtimai Tarihi

Prof. Dr. Mustafa Akdağ’ın toplamda 5 cilt olarak planlandığı, ancak ömrünün yalnızca 2 cildi hazırlamaya vefa ettiği Türkiye’nin İktisadi ve İçtimaî Tarihi isimli kitabı, YKY tarafından tek cilt olarak basılarak yeniden satışa sunulmuştur.

Yeni baskısı, yeniden gözden geçirilmiş, dizinlenmiştir. Ayrıca, eski basımlara nazaran daha kaliteli ve de olması gerektiği düzeyde bir formda sunulmuştur. Bundan dolayı da, gösterdikleri çabalardan dolayı yeniden Yapı Kredi Yayınlarına teşekkür etmemiz gerekiyor sanırım.

Cumhuriyet dönemi tarihçiliğinin bir klasiği… Türklerin egemenliğindeki Anadolu’nun üç yüzyılının sosyal ve ekonomik tarihi ilk kez bu çalışmada bütüncül bir yaklaşımla ele alındı.

Türklerin Anadolu’da kurdukları düzenin basitten karmaşığa evrilen yapısı, çok kültürlülüğün gücü ve sorunları, uç beyliğinin bir imparatorluğa dönüşmesinin dinamikleri ilk kez bu eserde ortaya kondu. Mustafa Akdağ birçoğu hâlâ tarihçilerin gündeminde olan tezleriyle de dikkati çekiyor. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılışında yönetim mekanizmasının, Osmanlı Beyliği’nin yükselişinde Kuzeybatı Anadolu Bölgesi’nin rolü bunların en dikkat çekenleri.
Bu son derece önemli ve kalıcı çalışma yenilenmiş basımıyla tarih kitaplığındaki seçkin yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

YKY

BeğenmedimBeğendim  
Bu yazı,  5 adet oy almış, oylama ortalaması ise;  +5
Loading ... Loading ...
395
kitap, Prof. Dr. Mustafa Akdağ, satış, tarih, Türkiye

1 yorum yapılmış.

Siz de yorum yapın...

Aşağıdaki servisler ile de giriş yapabilirsiniz:

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. Ceren Candemir

    Harika bir haber! Gözden geçirilmiş yeni baskının -kütüphanenizde eskisi mevcut olsa bile- her sosyolog, tarihçi, siyaset bilimci ve iktisatçının elinde bulunması gerekli bir kaynak.

    Emeği geçen herekese ve Yapı Kredi Yayınlarına teşekkürlerimi sunarım.

    Cevapla